Ludzkie oko to niesamowity narząd i jednocześnie jeden z niewielu, którego mechanizmów działania człowiek do końca nie poznał. Otaczający nas świat na co dzień dostarcza ogromnych kontrastów, a mimo to nasze oczy potrafią dostosować się do praktycznie każdych warunków oświetleniowych.

Dzięki możliwości adaptacji, dostrzeżenie wszystkich szczegółów otoczenia nie stanowi dla nas problemu zarówno podczas spaceru po plaży w słoneczny dzień, jak i we wnętrzu ciemnego kościoła. Oczywiście tak ekstremalnych różnic w kontraście nie możemy widzieć jednocześnie – po wejściu do kościoła w słoneczny dzień potrzebujemy chwili aby nasze oczy się dostosowały. Jednak jednoczesne obserwowanie wnętrza pokoju oraz otoczenia za oknem nie jest dla nas problemem mimo tego, że jasność nieba jest na ogół tysiąc razy większa niż wnętrza pokoju! To właśnie dzięki adaptacji lokalnej ludzkie oko może dobierać odpowiednią czułość dla różnych obszarów pola widzenia.

Niestety, nawet najbardziej zaawansowane aparaty fotograficzne nie są w stanie jednocześnie uchwycić tak dużego zakresu tonalnego fotografowanej sceny. Nie sprawia to większego problemu, gdy różnice w oświetleniu nie są zbyt duże. W fotografii panoramicznej zdarza się to jednak bardzo rzadko, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnych zdjęć fotografowana jest cała sfera (wszystko co znajduje się dookoła fotografa), a nie tylko jeden wybrany kadr.

Z pomocą przychodzi tu właśnie technika HDR (High Dynamic Range) umożliwiająca uchwycenie pełnego zakresu jasności sceny, począwszy od bezpośredniego światła słonecznego aż po wszystkie detale znajdujące się w cieniach. W największym skrócie metoda ta polega na zrobieniu serii zdjęć o różnym poziomie naświetlenia, a następnie cyfrowym połączeniu ich w jeden obraz o zwiększonym zakresie tonalnym.

Przedstawię teraz pewien przykład – zdjęcie wnętrza pokoju z ogromnym oknem na zewnątrz. To co większość ludzi uważa za najgorszy możliwy scenariusz jest chlebem powszednim dla profesjonalnych fotografów nieruchomości. Dla jeszcze mocniejszego pogłębienia różnicy w kontraście wybraliśmy zdjęcie, w którego kadrze za oknem widać zimowe otoczenie – bielutki śnieg odbijający poranne promienie słońca, natomiast wewnątrz pokoju stoi czarna skórzana sofa. Dysponując jedynie tradycyjnymi środkami fotograficznymi, nawet nie próbowalibyśmy robić takiego zdjęcia. Jak przedstawię poniżej, technika HDR okazuje się tu niezwykle pomocna.

[lightbox type=”image-gallery” full=”https://www.360stopni.eu/wp-content/uploads/2013/02/9exp.jpg” title=”9 poziomów naświetlenia” group=”salon”][/lightbox]

Wykonaliśmy serię zdjęć o różnych wartościach naświetlenia. Niestety żadne z pojedynczych ujęć nie jest w stanie uchwycić pełnego naświetlenia sceny – w kadrze jest po prostu zbyt duży zakres tonalny. Analizując każdy obraz oddzielnie można dojść do wniosku, że żadne z tych zdjęć nie nadaje się do czegokolwiek, ponieważ jest jedynie jakimś wycinkiem zakresu tonalnego fotografowanej sceny.

Jednak dzięki połączeniu wszystkich zdjęć uzyskujemy obraz HDR o zwiększonym zakresie tonalnym, który następnie poddany specjalnej technice zwanej „mapowaniem tonów” umożliwia odtworzenie wszystkich szczegółów wnętrza a także krajobraz za oknem na jednym zdjęciu. Jest to jedyna metoda na odtworzenie pełnego zakresu tonalnego zastanego w miejscu wykonywania zdjęć.

[lightbox type=”image-gallery” full=”https://www.360stopni.eu/wp-content/uploads/2013/02/wynikhdr.jpg” title=”Obraz uzyskany w wyniku połączenia wszystkich naświetleń” group=”salon”][/lightbox]

Jak widać na powyższym zdjęciu, udało się nam optymalnie rozłożyć światła i cienie – fotografia jest doskonale czytelna oraz pozbawiona silnych prześwietleń czy niedoświetlonych obszarów cieni.

Właśnie dlatego w fotografii panoramicznej technika HDR jest nieoceniona i niezbędna. Nawet gdy nie fotografujemy wnętrz nieruchomości, lecz jesteśmy na zewnątrz to i tak próbując uchwycić pełną sferę w pogodny dzień, sfotografujemy zarówno słońce jak i detale w cieniach rzucanych przez drzewa czy budynki.