Dziś, w kategorii ciekawostek chcielibyśmy Wam pokazać gigapanoramę Drogi Mlecznej wykonaną przez ESO – Europejskie Obserwatorium Południowe. Zawsze potrafimy docenić świetną pracę, nawet jeśli nie mieliśmy okazji jej współtworzyć – a trzeba podkreślić, że jest to najdokładniejszy obraz Drogi Mlecznej jaki kiedykolwiek powstał. Gigapanorama ma rozmiar 108500×81500 pikseli, a więc składa się z niemalże 9 miliardów pikseli.

Ta niezwykła fotografia powstała z połączenia tysięcy zdjęć wykonanych przez teleskop VISTA, znajdujący się w Cerro Paranal w Chile, i obejmuje swoim zasięgiem przeszło 84 miliony gwiazd. Teleskop VISTA jest wrażliwy na światło podczerwone – dzięki czemu możemy zobaczyć to co normalnie przesłaniają nam chmury gazu i pyłu, widoczne w teleskopach optycznych.

Fotografię można ściągnąć w oryginalnym rozmiarze – jednak plik zajmuje przeszło 24 gigabajty, dlatego najrozsądniej oglądać ją w technologii multiresolution. Link poniżej:

[button url=”http://www.eso.org/public/images/eso1242a/zoomable/” target=”_blank”]Zobacz gigapanoramę Drogi Mlecznej[/button]